","author":"

Nya framgångar för Lindälvs fotbollselever

Än en gång visar Elof Lindälvs gymnasium vilka duktiga fotbollselever man har på sin skola. De senaste åren har man vid flera tillfällen blivit svenska mästare, i både fotboll och futsal, och nu har man chansen att vinna SM igen.

Denna gång är det skolans pojkar som varit framgångsrika. Detta då man tagit sig till semifinal i fotboll och för tredje året i rad kvalificera sig till SM-final i futsal.

I futsal blev man svenska mästare både 2016 och 2017 och nu har man alltså chansen att vinna sitt tredje SM-guld på raken. I finalspelet, som kommer att spelas på hemmaplan i Lindälvshallen, ställs man mot Köping och Umeå.

I fotboll kommer man i semifinalen att möta Falkenberg. Detta efter att i en tuff kvartsfinal ha besegrat Danderyd från Stockholm med 2-0.